« Winietka weselna - ma… | Strona domowa | Profesjonalna grafika… »

Podstawowe błędy podczas wykonywania zdjęć krajobrazowych

Fotografia krajobrazowa to niezwykle ciekawa dziedzina sztuki, która pozwala zamknąć w kadrach najpiękniejsze i najbardziej egzotyczne pejzaże świata. I chociaż mogłoby się wydawać, iż zrobienie dobrego zdjęcia pejzażowego nie należy do czynności zbyt trudnych, to jednak okazuje się, iż wiele osób nie jest zadowolonych z efektów swojej pracy, a uwieczniony na zdjęciu krajobraz nie jest już tak piękny jak w warunkach naturalnych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż spora ilość osób wykonujących fotografie pejzażowe popełnia kilka podstawowych błędów, które w ostateczności powodują, iż wynik fotografowania pozostawia wiele do życzenia.

Do najczęstszych błędów popełnianych przez osoby fotografujące krajobrazy można zaliczyć:

źle wybrane miejsce (nie wszystkie plenery nadają się do wykonywania zdjęć krajobrazowych),
nieodpowiednia pora wykonywania zdjęć (na przykład fotografowanie w niezbyt korzystnym świetle),
brak znajomości terenu (co przekłada się na złe ujęcia),
wybranie nieodpowiedniej ekspozycji (co zdarza się dosyć często w przypadku osób ściśle polegających na funkcjach aparatu fotograficznego),
nieodpowiednie wykadrowanie (co może powodować poczucie chaosu i bałaganu),
- zastosowanie nieprawidłowej perspektywy,
- zbyt duża lub zbyt mała ostrość,
- brak cierpliwości (co skutkuje zrobieniem zdjęcia w nieodpowiednim momencie).

Częstym błędem popełnianych przez początkujących fotografów jest nieznajomość wykorzystywanego sprzętu, co w prostej linii przekłada się na nieumiejętność zastosowania go w praktyce.

Fotografia krajobrazowa to taka dziedzina sztuki, której można się nauczyć. Jednak podstawowym warunkiem opanowania dobrej techniki robienia zdjęć pejzażowych jest przestrzeganie podstawowych zasad i unikanie najbardziej powszechnych błędów.

Brak komentarzy

(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.