« Profesjonalna grafika… | Strona domowa | Nowoczesne zawieszki … »

Zabytki spod ziemi

Najtrudniejsze zabytki, które kiedykolwiek fotografowałem, to kopalnie. Pierwszą moją fotografowaną kopalnią była Wieliczka. Ciemno, nierówne oświetlenie, w niektórych miejscach zakaz. Objąć całości, przynajmniej klasycznym obiektywem i w klasyczny sposób, po prostu się nie da. Chyba, żeby robić panoramy. Ale znalazłam metodę: skupiłam się na płaskorzeźbach i tym, jak "odstają" od ściany. Fotografowałam też rzeźby dbając, by znaleźć dla nich punkt odniesienia: robiłam zdjęcie bez dziecka, a później z nim, by mieć wyobrażenie o wielkości detalu. O piramidach wiadomo, że są wielkie, ale w takiej rzeźbie, wyjętej z kontekstu i bez punktu odniesienia - nie wiadomo.

Drugą kopalnią była kopalnia srebra. Jeśli chodzi o wnętrza - to najciekawszym elementem było ich zagospodarowanie oraz kolejka, która wiozła turystów. I na tym należało się skupić, co też uczyniłam. Ciekawostką było (w jednej ze słowackich kopalni) ubranie zwiedzających w żółte nieprzemakalne płaszcze i czerwone kaski. Chętnie zobaczyłabym i sfotografowała górników przy pracy, ale kopalnia od lat nieczynna, więc i wydobycia nie było. Tylko kilka korytarzy udostępniono turystom.

W takich zabytkach należy położyć nacisk na oświetlenie, perspektywę i czas. Podziemna kolejka fotografowana na długich czasach może dać ciekawy efekt. Zdjęcia należy spróbować zrobić w świetle zastanym, ale tu temperatura barwowa może pozostawiać wiele do życzenia. Wtedy należy spróbować dopalić lampą - o ile można. A perspektywa w kopalni jest rzeczą problematyczną - często korytarze są wąskie i pełne zakrętów.

Fotografia zabytków podziemnych wiąże się z problemem punktu odniesienia. Zdjęcie nie jest w stanie oddać wielkości komory kopalni czy jaskini, jeśli nie ma odpowiednich podejść, a trudno pokazać na płaskiej fotografii głębię szybu czy jaskini.

Brak komentarzy

(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.