« Wizytówki dla firm | Strona domowa | Pudełka z nadrukiem f… »

Fotografia panoramiczna miast

Panoramę w fotografii stosuje się głównie w ciasnych wnętrzach - na przykład w muzeach, galeriach. Jest ona przydatna po to, by ulokować jak najwięcej elementów występujących dookoła osoby fotografującej bez konieczności wykorzystywania do tego kilku fotografii.

Fotografia miast w panoramie polega na zrobieniu kilku przylegających do siebie kadrów i połączeniu ich w jedną całość. Aby zrobić naprawdę dobre zdjęcie panoramiczne, warto zaopatrzyć się w głowicę panoramiczną. Jest ona wręcz niezbędnym elementem wyposażenia fotograficznego fotografa - amatora lub fotografa zawodowego, który pasjonuje się fotografowaniem całych miast. Głowica panoramiczna sprawia, że można pozbyć się efektu paralaksy - normalnego, gdy wykonuje się zdjęcia przy pełnym obrocie aparatu wokół własnej osi.

Niektóre ujęcia miasta wręcz wymagają wykorzystania panoramy. Jednym z takich ujęć jest próba uchwycenia tęczy na tle ciemnego nieba nad błyszczącym od burzy miastem. Standardowe zdjęcie tęczy może nie oddać całego piękna tej sytuacji. Dopiero fotografia panoramiczna pozwoli na ujęcie tego całego piękna w jednym obrazku. Obecnie wiele dobrej klasy smartfonów pozwala na wykonywanie zdjęć w trybie panoramicznym. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak najlepiej do tego zadania nadają się lustrzanki wyposażone w odpowiednią głowicę. Niestety, nie jest możliwe wykonywanie tego rodzaju zdjęć bez wykorzystania głowicy panoramicznej lub innej dającej efekt panoramy, Jest to bowiem zaawansowany tryb robienia zdjęć miastom.

Brak komentarzy

(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.